blog

Albo ja, albo „Pan Tadeusz”

-Albo ja, albo „Pan Tadeusz”!- chciało mi się wczoraj wykrzyczeć wysoko w przestworza. Chwilowo wpadłam w panikę, bo mam wrażenie, że nie nadążam już z niczym. Sprawdzianów cała moc, Młody sam się uczy, ale jak czyta po cichu, to nie rozumie, jak sobie na głos czyta, to też nic nie zmienia. Sprawdzam go cały czas i wypycham nieco do przodu, ale często stykamy się z murem i trzeba od nowa. Czyli czytam ja.

Jestem ciut zmęczona, bo za miesiąc operacja mojego męża, muszę pracować ile się da, bo przez pół roku to ja nas będę utrzymywać (jakie to życie zaskakujące czasem!), więc presja duża a warunki słabe, żeby to wszystko naraz ogarnąć z dojazdami i nauką. Więc nie mogę odpuścić na żadnym polu.

Wymyśliłam więc w nocy, że poddaję się i decyduję na korki z polskiego.

A wszystko przez Mickiewicza i jego kwiecistość słowną. Niewątpliwie miał talent i warto znać jego dzieła, ale nijak nie mogę tego przejść z Młodym. Nie przeczytał lektury, ale nawet go o to nie posądzałabym. Audiobooka też nie przeszedł. Na streszczeniu pisanym normalnym, dzisiejszym językiem trzy razy zasnął ku mojej rozpaczy, bo ileż można czytać to samo! A na lekcjach, kiedy go przerabiali akurat go nie było. Jutro za to praca klasowa, więc tłuczemy temat ile się da, ale daje się niewiele albo prawie nic.

Jedno jednak miałam zaskoczenie i to niemałe. Wpadłam na pomysł, żeby zrobił zdjęcia z zeszytu od najlepszej uczennicy w klasie.

– Może poproś jutro Olę, żeby udostępniła ci zeszyt i porób zdjęcia z lekcji, może łatwiej będzie to wszystko przyswoić w sposób, w jaki to pani prowadziła.

– Mamo, już dawno zrobiłem, bo pani mi kazała.

-???? Dlaczego o tym nie powiedziałeś?

– Bo i tak nic z tego nie wiem.

Będę dzisiaj wyć do księżyca.

Komentarze 2

 1. Avatar
  Emel

  Mamo Asa , ja Cię rozumiem, dlatego że takie sytuacje jak ta z j. polskim i ta z matematyką przeżywaliśmy nie raz. Jest trochę frustracji i praca, praca, praca… Jeśli mogę jakoś dodać Ci otuchy to powiem, że będzie z czasem lepiej. Asy też ogarniają się w końcu skuteczniej , chociaż wolniej niż NT. Za to satysfakcja ogromną. 🙂 Co do korepetycji to pomysł ok, ale warto, żeby to był nauczyciel, który trafi do dziecka. Mój syn chodzi na matmę do pana, który owszem , miły, ale przez 45 min zrobią że dwa zadania, a ZAmyślony i tak nic z tego nie wie i na dobrą sprawę i ja muszę się z Internetu nauczyć ,a potem swoje dziecię dokształcać 🙂 Nie mam odwagi zrezygnować z „pana”, ale powoli o tym myślę, bo za tydzień kartkówka z funkcji trygonometrycznych.
  A wracając do „Pana Tadeusza”, może by tak jeszcze film…. z komentarzem od mamy…☺️
  Pozdrawiam serdecznie ☺️

  1
  0
  • Avatar
   MamaAsa

   Dzięki za pociechę:) Film i owszem, aczkolwiek już go widział i raczej drugi raz nie zmuszę. Próbować jednak trzeba. Za to Dzień Niepodległości spędzam ślęcząc nad historią, opracowując podręcznik (niech ja dorwę tego, kto go napisał!), czyli pytanie-odpowiedź, bo Młody nie przebrnie. Samej mi jest trudno jakąś chronologię w tym złapać. No masakra. A dom leży i kwiczy.

   0
   0

Dodaj komentarz

 

 Drogi Użytkowniku,

Prosimy o kliknięcie przycisku „zgadzam się” poniżej tego komunikatu, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych (po 25 maja 2018 r.), zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie internetowej https://asperger-wsparcie.pl/ oraz jej podstronach, a także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Partnerów, w celu zapewnienia Tobie możliwości korzystania ze wszystkich funkcjonalności.

Jeżeli nie ukończyłeś 18 roku życia, o wyrażenie zgody poproś rodzica lub opiekuna prawnego.

Wyrażenie zgody  jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać, a informację jak to zrobić znajdziesz klikając na ten link.

Twoje dane będziemy przetwarzać na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody w celu prawidłowej realizacji umowy, tj. udostępnienia Tobie treści i funkcjonalności na naszej stronie.

Wyrażenie zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych jest warunkiem korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie na naszej stronie.  Jeżeli nie wyrażasz zgody, prosimy o kliknięcie przycisku „nie zgadzam się” poniżej i opuszczenie strony.

 

Jakie dane osobowe zbieramy?

W takcie korzystania przez Ciebie z naszej strony zbieramy dane zapisywane w plikach cookies (w tym Twoja lokalizacja, nr IP, czy rodzaj urządzenia z którego korzystasz), pozwalające na analizę Twojej aktywności na stronie. Ponadto, skorzystanie z niektórych funkcjonalności może wymagać podanie przez Ciebie adresu e-mail lub imienia i nazwiska.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Grażyna Jopek z siedzibą w Oleśnicy, ul. Sikorskiego 1E/2, 56-400 Oleśnica (dalej: Usługodawca).

W jakich celach przetwarzamy Twoje dane?

Twoje dane osobowe będziemy przetwarzać w celach określonych w Polityce Prywatności, m.in. w celu:

 • dokonywania analiz i pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom, w tym poprzez narzędzia dostarczane przez Google,
 • dopasowania treści stron i ich tematyki, w tym tematyki ukazujących się materiałów do Twoich zainteresowań,
 • umożliwienia Ci wyminę informacji z innymi, zarejestrowanymi Użytkownikami, dzięki zakładce „FORUM”, dostanej pod adresem: https://asperger-wsparcie.pl/fora/

Komu możemy przekazać Twoje dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, w tym na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, np. świadczącym usługi przechowywania danych na serwerach, podwykonawcom naszych usług, Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa. Dane o Twojej aktywności na stronie mogą być również zbierane przez naszych Partnerów.

Jakie są Twoje uprawnienia?

Informujemy, że przysługują Tobie w szczególności następujące prawa:

 • prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
 • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych,
 • prawo do wycofania zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych – co będzie skutkowało brakiem możliwości dalszego korzystania przez Ciebie z naszej strony i jej funkcjonalności,
 • prawo do przenoszenia danych,
 • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Szczegółową informację na temat przysługujących Tobie praw znajdziesz klikając w ten link

Jak długo będziemy przechowywać Twoje dane?

Twoje dane będziemy przechowywać przez okres niezbędny do zapewnienia prawidłowego korzystania przez Ciebie z treści i funkcjonalności na naszej stronie, a także pozwalający nam na pomiary i analizę ruchu na stronie. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając w ten link.