blog

Dzień z życia

Niedzielny piękny, słoneczny poranek. Mamy mieć gości na obiedzie, więc wstaję, szybko się ogarniam. O 10 idę budzić chłopców. Starszak wstaje bez problemu, gotowy do pomocy i do nauki, bo za 2 tygodnie ma olimpiadę z biologii. As nieżywy. Nie docierają do niego żadne dźwięki z zewnątrz. Jedynie stopa delikatnie podryguje nie wiadomo czemu. Stopa przykuwa moja uwagę, więc zaczynam ją łaskotać. Ożywa jeszcze bardziej. To samo dzieje się z drugą. Z niewiadomych przyczyn górna część mojego syna nadal pozostaje bez życia, w odróżnieniu od dolnej.

Otwieram okno, proszę go by wstał, głaszczę po głowie i daję buziaka w policzek, licząc, że go wytrze (czyli nie śpi). Wytarł, ale oka nie otworzył żadnego. Próbuję tak jeszcze kilka razy przez kolejną godzinę.

O 12:00 moja cierpliwość się wyczerpuje, więc wchodzę do pokoju i mówię głośno, że albo wstaje natychmiast, albo nie będzie dziś ani komputera ani telefonu, ponieważ ogląda do późna filmy a potem nie może wstać.

Po 20min wchodzę znowu i mówię, że niestety skoro tak wybrał, to może sobie spać do nocy, a komputera i telefonu dziś nie ma.

 

Po 5 min wychodzi z pretensją, dlaczego go nie obudziłam, że jak krzyczę, to on nie słyszy, że jak go łaskoczę, to też nie czuje, że powinnam znaleźć jakąś skuteczną metodę, bo przeze mnie dostaje karę, bo go nie umiałam obudzić.

Podnoszę szczękę i nie komentując zarzutów mówię, że jak się ubierze, może przyjść do kuchni mi pomóc. Oczywiście nie przychodzi. Ubiera się, składa łóżko i kładzie się na nim udając, że dalej śpi. Nie je śniadania (w sumie dobrze, bo zaraz obiad).

Zajmuję się swoimi rzeczami. Przyjeżdżają goście. Młody nie wychodzi z pokoju, nawet się nie wita. Wołam go na obiad – je w kuchni. Tłumaczę mu, że jeśli nie chce, nie musi z nami siedzieć, ale wypada chociaż pojawić się i powiedzieć dzień dobry. Nie musi nawet na nikogo patrzeć. Nie działa. Wraca do pokoju. Po chwili wchodzi tam K i mówi, że Młody czyta książkę o czarnych dziurach. No i super.

Przyjeżdża mój brat z dziećmi, Młody musi się złamać, bo niestety tylko w jego pokoju są jeszcze jakieś zabawki. Trochę się rozkręca. Wyciąga grę i proponuje, żebyśmy razem w nią zagrali. Część gości poszła na spacer, więc akurat jest możliwość zagrania w 4 osoby, siadamy i fajnie się bawimy.

Po wyjściu gości Młody wyciąga swój zestaw do doświadczeń – zajmuje kuchnię i 2h bawi się w chemika. Wieczór wita nas jego uśmiechem. Siada z nami i opowiada różne historie. Pytam go, dlaczego się nie przywitał.

-Bo się wstydziłem.

-Tylko się wstydziłeś, czy byłeś też zły?

-No byłem też zły.

-Wiem, ale jeśli się nie będziesz stosował, nawet w złości, do pewnych standardów dobrego wychowania, to ludzie będą cię traktować jak dziwaka. Rozumiem twoją złość, ale ona nie usprawiedliwia takiego zachowania. Wujek nic ci nie zrobił poza tym, że przyjechał w złym dla ciebie momencie. Wydaje mi się jednak, że mimo wszystko fajnie dziś spędziłeś dzień? – trochę zmieniam temat.

– W sumie tak, ale to i tak twoja wina, że mi dałaś karę, bo mnie nie obudziłaś, a ja NIC nie słyszałem.

-Popatrz teraz na moją minę – mówię do niego w odpowiedzi i robię minę „patrzącej z politowaniem”. Patrzy i oboje wybuchamy śmiechem.

Nie będę się z nim kłócić, bo i tak on będzie mówił swoje a ja swoje a dzień minął nie najgorzej.

Dziś mamy poniedziałkowy piękny poranek. Wystarczyło, że weszłam do pokoju młodego, a od razu wstał zadowolony. Zjadł śniadanie, pomachał mi i pobiegł do szkoły. Ech:)

Dodaj komentarz

 

 Drogi Użytkowniku,

Prosimy o kliknięcie przycisku „zgadzam się” poniżej tego komunikatu, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych (po 25 maja 2018 r.), zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie internetowej https://asperger-wsparcie.pl/ oraz jej podstronach, a także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Partnerów, w celu zapewnienia Tobie możliwości korzystania ze wszystkich funkcjonalności.

Jeżeli nie ukończyłeś 18 roku życia, o wyrażenie zgody poproś rodzica lub opiekuna prawnego.

Wyrażenie zgody  jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać, a informację jak to zrobić znajdziesz klikając na ten link.

Twoje dane będziemy przetwarzać na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody w celu prawidłowej realizacji umowy, tj. udostępnienia Tobie treści i funkcjonalności na naszej stronie.

Wyrażenie zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych jest warunkiem korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie na naszej stronie.  Jeżeli nie wyrażasz zgody, prosimy o kliknięcie przycisku „nie zgadzam się” poniżej i opuszczenie strony.

 

Jakie dane osobowe zbieramy?

W takcie korzystania przez Ciebie z naszej strony zbieramy dane zapisywane w plikach cookies (w tym Twoja lokalizacja, nr IP, czy rodzaj urządzenia z którego korzystasz), pozwalające na analizę Twojej aktywności na stronie. Ponadto, skorzystanie z niektórych funkcjonalności może wymagać podanie przez Ciebie adresu e-mail lub imienia i nazwiska.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Grażyna Jopek z siedzibą w Oleśnicy, ul. Sikorskiego 1E/2, 56-400 Oleśnica (dalej: Usługodawca).

W jakich celach przetwarzamy Twoje dane?

Twoje dane osobowe będziemy przetwarzać w celach określonych w Polityce Prywatności, m.in. w celu:

  • dokonywania analiz i pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom, w tym poprzez narzędzia dostarczane przez Google,
  • dopasowania treści stron i ich tematyki, w tym tematyki ukazujących się materiałów do Twoich zainteresowań,
  • umożliwienia Ci wyminę informacji z innymi, zarejestrowanymi Użytkownikami, dzięki zakładce „FORUM”, dostanej pod adresem: https://asperger-wsparcie.pl/fora/

Komu możemy przekazać Twoje dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, w tym na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, np. świadczącym usługi przechowywania danych na serwerach, podwykonawcom naszych usług, Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa. Dane o Twojej aktywności na stronie mogą być również zbierane przez naszych Partnerów.

Jakie są Twoje uprawnienia?

Informujemy, że przysługują Tobie w szczególności następujące prawa:

  • prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
  • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych,
  • prawo do wycofania zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych – co będzie skutkowało brakiem możliwości dalszego korzystania przez Ciebie z naszej strony i jej funkcjonalności,
  • prawo do przenoszenia danych,
  • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Szczegółową informację na temat przysługujących Tobie praw znajdziesz klikając w ten link

Jak długo będziemy przechowywać Twoje dane?

Twoje dane będziemy przechowywać przez okres niezbędny do zapewnienia prawidłowego korzystania przez Ciebie z treści i funkcjonalności na naszej stronie, a także pozwalający nam na pomiary i analizę ruchu na stronie. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając w ten link.