blog

Jak powiedzieć dziecku, że ma zespół Aspergera?

Wielu rodziców obawia się tego, jak powiedzieć swoim dzieciom o diagnozie. Czy powiedzieć rodzicom w klasie, kolegom?

Każde dziecko jest inne, ale z mojego doświadczenia wynika, że im szybciej powiemy, tym lepiej. Pamiętajmy, że wszystko zależy od tego, co my mamy w głowie, od naszych obiekcji. Najpierw powinniśmy sami się pogodzić z diagnozą, żeby móc spokojnie o niej porozmawiać z dzieckiem.

Czy może istnieć lewa strona bez prawej? Przód bez tyłu? Tak właśnie istnieje ZA obok NT i nie można powiedzieć, że NT jest lepsze niż ZA, bo każde ma swoje plusy i minusy.

Dziś usłyszałam jeszcze, że ZA to inny system operacyjny i też się z tym zgadzam. Może być Windows, może być i Mac.

Ważne jest to, żebyśmy na tyle uświadomili dziecko, żeby potrafiło się wybronić w swoim środowisku. Żeby potrafiło wytłumaczyć, dlaczego pewne rzeczy robi inaczej, niż większość. Żeby wiedziało, że ma prawo do swojej inności czy odrębności jak każdy człowiek i nie umniejsza to jego wartości.

Jakiś czas temu zapytałam mojego Asa, jak się czuje ze swoim ZA. Czy w szkole mu nie dokuczają (dawno nie słyszałam od niego niczego na ten temat).

-Coś ty mamo. Nikt mi nie dokucza, a nawet jakby to tak normalnie, jak wszystkim.

-A jeśli chodzi o zespół Aspergera? Czy ta diagnoza nie stanowi dla ciebie problemu?

-Nie mamo, jestem nawet dumny z tego, że mam ZA!

Bardzo mnie tym zaskoczył, ale również bardzo się ucieszyłam, bo to znaczy, że zna swoją wartość.

Kiedy był mały i tłumaczyłam mu, na czym polega ZA, zaczęłam wymieniać:

Jesteś bardzo inteligentny i możesz się nudzić z rówieśnikami, więc możesz się spotkać z dokuczaniem z ich strony, bo nie będą umieli cię zrozumieć.

Masz świetną pamięć długoterminową, możesz to wykorzystać na swoje potrzeby.

Masz idealny słuch.

Masz wiedzę na temat kosmosu, którą rzadko kto posiada, możesz więc robić ciekawe prelekcje.

– No dobra mamo, powiedziałaś mi same plusy, a teraz minusy.

Chwilę pomyślałam, zanim odpowiedziałam.

-No na przykład jak gdzieś wychodzimy muszę cię dwadzieścia razy prosić, żebyś założył buty.

-E tam, wszyscy tak robią – obruszył się mój As.

-No właśnie nie. Inne dzieci zakładają od razu. Albo prawie od razu, powiedzmy po trzecim razie.

Tak sobie miło gawędziliśmy i w zasadzie gawędzimy do dziś, po paru latach od diagnozy:) Wracamy do różnic, bo przecież i one ewoluują wraz z dorastaniem.

Bardzo kocham tego mojego Asa.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

 

 Drogi Użytkowniku,

Prosimy o kliknięcie przycisku „zgadzam się” poniżej tego komunikatu, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych (po 25 maja 2018 r.), zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie internetowej https://asperger-wsparcie.pl/ oraz jej podstronach, a także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Partnerów, w celu zapewnienia Tobie możliwości korzystania ze wszystkich funkcjonalności.

Jeżeli nie ukończyłeś 18 roku życia, o wyrażenie zgody poproś rodzica lub opiekuna prawnego.

Wyrażenie zgody  jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać, a informację jak to zrobić znajdziesz klikając na ten link.

Twoje dane będziemy przetwarzać na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody w celu prawidłowej realizacji umowy, tj. udostępnienia Tobie treści i funkcjonalności na naszej stronie.

Wyrażenie zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych jest warunkiem korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie na naszej stronie.  Jeżeli nie wyrażasz zgody, prosimy o kliknięcie przycisku „nie zgadzam się” poniżej i opuszczenie strony.

 

Jakie dane osobowe zbieramy?

W takcie korzystania przez Ciebie z naszej strony zbieramy dane zapisywane w plikach cookies (w tym Twoja lokalizacja, nr IP, czy rodzaj urządzenia z którego korzystasz), pozwalające na analizę Twojej aktywności na stronie. Ponadto, skorzystanie z niektórych funkcjonalności może wymagać podanie przez Ciebie adresu e-mail lub imienia i nazwiska.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Grażyna Jopek z siedzibą w Oleśnicy, ul. Sikorskiego 1E/2, 56-400 Oleśnica (dalej: Usługodawca).

W jakich celach przetwarzamy Twoje dane?

Twoje dane osobowe będziemy przetwarzać w celach określonych w Polityce Prywatności, m.in. w celu:

  • dokonywania analiz i pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom, w tym poprzez narzędzia dostarczane przez Google,
  • dopasowania treści stron i ich tematyki, w tym tematyki ukazujących się materiałów do Twoich zainteresowań,
  • umożliwienia Ci wyminę informacji z innymi, zarejestrowanymi Użytkownikami, dzięki zakładce „FORUM”, dostanej pod adresem: https://asperger-wsparcie.pl/fora/

Komu możemy przekazać Twoje dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, w tym na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, np. świadczącym usługi przechowywania danych na serwerach, podwykonawcom naszych usług, Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa. Dane o Twojej aktywności na stronie mogą być również zbierane przez naszych Partnerów.

Jakie są Twoje uprawnienia?

Informujemy, że przysługują Tobie w szczególności następujące prawa:

  • prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
  • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych,
  • prawo do wycofania zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych – co będzie skutkowało brakiem możliwości dalszego korzystania przez Ciebie z naszej strony i jej funkcjonalności,
  • prawo do przenoszenia danych,
  • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Szczegółową informację na temat przysługujących Tobie praw znajdziesz klikając w ten link

Jak długo będziemy przechowywać Twoje dane?

Twoje dane będziemy przechowywać przez okres niezbędny do zapewnienia prawidłowego korzystania przez Ciebie z treści i funkcjonalności na naszej stronie, a także pozwalający nam na pomiary i analizę ruchu na stronie. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając w ten link.