blog

Komunikacja

Mojemu Asowi kończy się powoli mutacja. Jednak barwa głosu i specyficzna monotonna wypowiedź sprawiają, że kiedy coś do mnie mówi, zwłaszcza, gdy jest to prośba, to mam wrażenie, że mówi tonem „nie znoszącym sprzeciwu”, co natychmiast wyzwala u mnie reakcję alarmu, czyli złości. W związku z tym cały czas muszę doprowadzać siebie i męża do porządku, powtarzając sobie, że to przecież ZA. Czasem nawet pytam o to syna, czy mnie prosi czy żąda, bo nie zawsze jestem pewna, więc cały czas pracujemy nad komunikacją.

Przez ostatnie lata nauczyłam się doprecyzowywać swoje wypowiedzi, zanim się wkurzę, nauczyłam się dawać sobie kilka sekund na zastanowienie, czy warto – czasem jest to bardzo trudne, bo emocje wiadomo, są bardzo silne, ale mimo wszystko warto zadać sobie ten trud poczekania, czy sprecyzowania intencji.

Bardzo bym chciała, żeby wychodząc z domu, Młody umiał właściwie interpretować intencje innych ludzi oraz komunikować się tak, aby wyzwalać adekwatne reakcje otoczenia.

A na razie praca u podstaw, od lat.

-Mamo, jeść! – komunikuje Młody basem.

-To znaczy? – pytam spokojnie.

-Zrób mi kolację. – Odpowiada Młody równie spokojnie, acz na tyle stanowczo, że czuję, jak własny bunt oplata ciasno moją wolę.

-Dzisiaj musisz sam sobie zrobić, dobrze? Jestem chora i leżę w łóżku, jak widzisz.

-To nie możesz wstać i mi zrobić?

-Nie, bo jestem chora. Poza tym mogę was zarazić. To raczej ty mógłbyś zrobić mi kolację, byłoby mi bardzo miło. No i jesteś na tyle duży, że naprawdę sam sobie świetnie poradzisz.

Młody bardzo nie lubi szykować jedzenia.

-To może lepiej zrobię ci herbatę, mamo?- zaskakuje mnie. Głos jest tak samo monotonny.

-Bardzo chętnie się napiję – odpowiadam – zrobiona przez ciebie będzie przepyszna.

Do herbaty dostałam jeszcze marcepanowe Merci.

Jest nadzieja, że może kiedyś doczekam się jeszcze od niego kolacji:) Tymczasem doczekałam się od Starszaka i również było to bardzo miłe!

Dodaj komentarz

 

 Drogi Użytkowniku,

Prosimy o kliknięcie przycisku „zgadzam się” poniżej tego komunikatu, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych (po 25 maja 2018 r.), zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie internetowej https://asperger-wsparcie.pl/ oraz jej podstronach, a także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Partnerów, w celu zapewnienia Tobie możliwości korzystania ze wszystkich funkcjonalności.

Jeżeli nie ukończyłeś 18 roku życia, o wyrażenie zgody poproś rodzica lub opiekuna prawnego.

Wyrażenie zgody  jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać, a informację jak to zrobić znajdziesz klikając na ten link.

Twoje dane będziemy przetwarzać na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody w celu prawidłowej realizacji umowy, tj. udostępnienia Tobie treści i funkcjonalności na naszej stronie.

Wyrażenie zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych jest warunkiem korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie na naszej stronie.  Jeżeli nie wyrażasz zgody, prosimy o kliknięcie przycisku „nie zgadzam się” poniżej i opuszczenie strony.

 

Jakie dane osobowe zbieramy?

W takcie korzystania przez Ciebie z naszej strony zbieramy dane zapisywane w plikach cookies (w tym Twoja lokalizacja, nr IP, czy rodzaj urządzenia z którego korzystasz), pozwalające na analizę Twojej aktywności na stronie. Ponadto, skorzystanie z niektórych funkcjonalności może wymagać podanie przez Ciebie adresu e-mail lub imienia i nazwiska.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Grażyna Jopek z siedzibą w Oleśnicy, ul. Sikorskiego 1E/2, 56-400 Oleśnica (dalej: Usługodawca).

W jakich celach przetwarzamy Twoje dane?

Twoje dane osobowe będziemy przetwarzać w celach określonych w Polityce Prywatności, m.in. w celu:

  • dokonywania analiz i pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom, w tym poprzez narzędzia dostarczane przez Google,
  • dopasowania treści stron i ich tematyki, w tym tematyki ukazujących się materiałów do Twoich zainteresowań,
  • umożliwienia Ci wyminę informacji z innymi, zarejestrowanymi Użytkownikami, dzięki zakładce „FORUM”, dostanej pod adresem: https://asperger-wsparcie.pl/fora/

Komu możemy przekazać Twoje dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, w tym na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, np. świadczącym usługi przechowywania danych na serwerach, podwykonawcom naszych usług, Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa. Dane o Twojej aktywności na stronie mogą być również zbierane przez naszych Partnerów.

Jakie są Twoje uprawnienia?

Informujemy, że przysługują Tobie w szczególności następujące prawa:

  • prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
  • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych,
  • prawo do wycofania zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych – co będzie skutkowało brakiem możliwości dalszego korzystania przez Ciebie z naszej strony i jej funkcjonalności,
  • prawo do przenoszenia danych,
  • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Szczegółową informację na temat przysługujących Tobie praw znajdziesz klikając w ten link

Jak długo będziemy przechowywać Twoje dane?

Twoje dane będziemy przechowywać przez okres niezbędny do zapewnienia prawidłowego korzystania przez Ciebie z treści i funkcjonalności na naszej stronie, a także pozwalający nam na pomiary i analizę ruchu na stronie. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając w ten link.