blog

Pępowina

Nie wiem, jak dla reszty rodziców, ale dla mnie osobiście okres dojrzewania to najtrudniejszy etap mojego rodzicielstwa (oczywiście z tych do tej pory ;-)).

Odkryłam, że odcinanie pępowiny boli tylko mnie (może i dobrze). Do tej pory patrzyłam na to z perspektywy dziecka, teraz patrzę z perspektywy rodzica i oczywiście coraz lepiej rozumiem moją mamę.

Moi synowie wyrośli na wspaniałych, mądrych i dobrych ludzi. Jestem z nich dumna. Kroczą swoimi drogami, które nie zawsze rozumiem, ale za to jestem wiernym ich kibicem. Boli, gdy strzelają sobie samobója, albo tracą czas na otwieranie już otwartych drzwi. Mimo wszystko to ich życie a moją rolą jest nauczenie się w końcu, że nie zawsze mogę mieć na nich wpływ. To bardzo ciekawe doświadczenie.

Starszy syn, NT, ze względu na to, że Młody stał się ogarniętym fajnym człowiekiem, dostał przestrzeń na bycie normalnym nastolatkiem w normalnej rodzinie (wg naszej normy ;-)). W końcu mogę mu poświęcić więcej uważności, a on może się trochę pobuntować, zgodnie z wiekiem. Do tego w międzyczasie stał się zupełnie pełnoletni. Fajna ta nasza relacja.

Młody bardzo dobrze funkcjonuje, te wszystkie lata pokazały mi, nam, że nie ma znaczenia, czy dziecko jest ZA czy NT, komunikacja jest tak samo niezbędna, żeby zachować równowagę w rodzinie. Podobnie jak akceptacja. Wiem, że w kółko o tym piszę, ale to dwa najważniejsze w naszym życiu rodzinnym słowa. Zaraz po miłości.

Lubię te nasze wspólne rozmowy po nocach, chociaż czasem oczy mam już na zapałki, ale to wtedy poznaję moje dzieci a one mnie, bo opowiadam im swoje historie z dojrzewania, pamiętam, jakie miałam emocje i przygody.

Przypominanie siebie z okresu dojrzewania jest bardzo cenne, bo schodzimy na zupełnie inny poziom emocji i komunikacji. Cieszę się, że mogę być ich mamą.

 

Dodaj komentarz

 

 Drogi Użytkowniku,

Prosimy o kliknięcie przycisku „zgadzam się” poniżej tego komunikatu, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych (po 25 maja 2018 r.), zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie internetowej https://asperger-wsparcie.pl/ oraz jej podstronach, a także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Partnerów, w celu zapewnienia Tobie możliwości korzystania ze wszystkich funkcjonalności.

Jeżeli nie ukończyłeś 18 roku życia, o wyrażenie zgody poproś rodzica lub opiekuna prawnego.

Wyrażenie zgody  jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać, a informację jak to zrobić znajdziesz klikając na ten link.

Twoje dane będziemy przetwarzać na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody w celu prawidłowej realizacji umowy, tj. udostępnienia Tobie treści i funkcjonalności na naszej stronie.

Wyrażenie zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych jest warunkiem korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie na naszej stronie.  Jeżeli nie wyrażasz zgody, prosimy o kliknięcie przycisku „nie zgadzam się” poniżej i opuszczenie strony.

 

Jakie dane osobowe zbieramy?

W takcie korzystania przez Ciebie z naszej strony zbieramy dane zapisywane w plikach cookies (w tym Twoja lokalizacja, nr IP, czy rodzaj urządzenia z którego korzystasz), pozwalające na analizę Twojej aktywności na stronie. Ponadto, skorzystanie z niektórych funkcjonalności może wymagać podanie przez Ciebie adresu e-mail lub imienia i nazwiska.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Grażyna Jopek z siedzibą w Oleśnicy, ul. Sikorskiego 1E/2, 56-400 Oleśnica (dalej: Usługodawca).

W jakich celach przetwarzamy Twoje dane?

Twoje dane osobowe będziemy przetwarzać w celach określonych w Polityce Prywatności, m.in. w celu:

  • dokonywania analiz i pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom, w tym poprzez narzędzia dostarczane przez Google,
  • dopasowania treści stron i ich tematyki, w tym tematyki ukazujących się materiałów do Twoich zainteresowań,
  • umożliwienia Ci wyminę informacji z innymi, zarejestrowanymi Użytkownikami, dzięki zakładce „FORUM”, dostanej pod adresem: https://asperger-wsparcie.pl/fora/

Komu możemy przekazać Twoje dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, w tym na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, np. świadczącym usługi przechowywania danych na serwerach, podwykonawcom naszych usług, Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa. Dane o Twojej aktywności na stronie mogą być również zbierane przez naszych Partnerów.

Jakie są Twoje uprawnienia?

Informujemy, że przysługują Tobie w szczególności następujące prawa:

  • prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
  • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych,
  • prawo do wycofania zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych – co będzie skutkowało brakiem możliwości dalszego korzystania przez Ciebie z naszej strony i jej funkcjonalności,
  • prawo do przenoszenia danych,
  • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Szczegółową informację na temat przysługujących Tobie praw znajdziesz klikając w ten link

Jak długo będziemy przechowywać Twoje dane?

Twoje dane będziemy przechowywać przez okres niezbędny do zapewnienia prawidłowego korzystania przez Ciebie z treści i funkcjonalności na naszej stronie, a także pozwalający nam na pomiary i analizę ruchu na stronie. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając w ten link.