blog

Starość

Dziś nie będzie o Asie, dziś będzie o starości.

Od wczoraj w szpitalu leży mama mojego męża. Nie jest ona babcią moich dzieci, nie mają z nią żadnych relacji poza grzecznościowymi. Wynika to z jej nastawienia do życia i wcześniejszego braku potrzeby bycia z ludźmi.

Żeby ułatwić jednak opisywanie dzisiejszej sytuacji będą ją nazywać Babcią, ponieważ ma do tego pełne prawo mając 85 lat.

Brak relacji usprawiedliwia nieco nieczułość mojego Asa wobec np pójścia do niej do szpitala, w odróżnieniu od mojego Starszaka, który chętnie się ze mną do tego szpitala wybrał.

Babcia ma demencję i jest z racji szpitala i stresu z tym związanego nieco bardziej splątana niż zwykle. Leży w pokoju z dwiema innymi staruszkami.

Tyle tytułem wstępu. Wybrałam się tam dziś o 13-tej, posiedziałam godzinkę i przy wyjściu powiedziałam Babci, że zajrzę do niej jeszcze o 18-tej.

Na to zerwała się jej sąsiadka z łóżka obok i zagrzmiała:

-Nie za często coś pani przychodzi?? Chyba jest pani u kogoś???

Zrobiłam oczy jak 5 zł, no zatkało mnie jak nie wiem co, nabrałam powietrza w płuca, bo zarówno obecne, jak i planowane odwiedziny byłyby w porze oficjalnych odwiedzin i już miałam coś odpowiedzieć, gdy ta pani zamrugała szybko powiekami i oznajmiła:

-Oj, przepraszam. Pomyliło mi się. Myślałam, że jestem u siebie w domu.

Wieczorem przyniosłam Babci kolację. Przyszłam razem ze Starszakiem. Zastaliśmy obie babcie pogrążone w rozmowie. Nasza Babcia zaczęła mi opowiadać, jak to przed chwilą siała buraki na łóżku obok i karmiła koty, które przyniosła mamusia. A ten tu obok, to jest już najedzony i nie ucieknie przez otwarte drzwi sali. Musiała mówić tak przekonywująco, że sąsiadka z łóżka obok wręczyła babci rekalmówkę z Biedronki.

-A na co to? – zapytała Babcia

-A na te koty, co pani tu ma – odpowiedziała sąsiadka i poszła się umyć.

Gdy wróciliśmy, Starszak zapytał mnie, czy sądzę, że ona w tym swoim świecie jest szczęśliwa a Aspi, jak wyglądały te koty.

Dodaj komentarz

 

 Drogi Użytkowniku,

Prosimy o kliknięcie przycisku „zgadzam się” poniżej tego komunikatu, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych (po 25 maja 2018 r.), zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie internetowej https://asperger-wsparcie.pl/ oraz jej podstronach, a także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Partnerów, w celu zapewnienia Tobie możliwości korzystania ze wszystkich funkcjonalności.

Jeżeli nie ukończyłeś 18 roku życia, o wyrażenie zgody poproś rodzica lub opiekuna prawnego.

Wyrażenie zgody  jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać, a informację jak to zrobić znajdziesz klikając na ten link.

Twoje dane będziemy przetwarzać na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody w celu prawidłowej realizacji umowy, tj. udostępnienia Tobie treści i funkcjonalności na naszej stronie.

Wyrażenie zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych jest warunkiem korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie na naszej stronie.  Jeżeli nie wyrażasz zgody, prosimy o kliknięcie przycisku „nie zgadzam się” poniżej i opuszczenie strony.

 

Jakie dane osobowe zbieramy?

W takcie korzystania przez Ciebie z naszej strony zbieramy dane zapisywane w plikach cookies (w tym Twoja lokalizacja, nr IP, czy rodzaj urządzenia z którego korzystasz), pozwalające na analizę Twojej aktywności na stronie. Ponadto, skorzystanie z niektórych funkcjonalności może wymagać podanie przez Ciebie adresu e-mail lub imienia i nazwiska.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Grażyna Jopek z siedzibą w Oleśnicy, ul. Sikorskiego 1E/2, 56-400 Oleśnica (dalej: Usługodawca).

W jakich celach przetwarzamy Twoje dane?

Twoje dane osobowe będziemy przetwarzać w celach określonych w Polityce Prywatności, m.in. w celu:

  • dokonywania analiz i pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom, w tym poprzez narzędzia dostarczane przez Google,
  • dopasowania treści stron i ich tematyki, w tym tematyki ukazujących się materiałów do Twoich zainteresowań,
  • umożliwienia Ci wyminę informacji z innymi, zarejestrowanymi Użytkownikami, dzięki zakładce „FORUM”, dostanej pod adresem: https://asperger-wsparcie.pl/fora/

Komu możemy przekazać Twoje dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, w tym na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, np. świadczącym usługi przechowywania danych na serwerach, podwykonawcom naszych usług, Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa. Dane o Twojej aktywności na stronie mogą być również zbierane przez naszych Partnerów.

Jakie są Twoje uprawnienia?

Informujemy, że przysługują Tobie w szczególności następujące prawa:

  • prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
  • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych,
  • prawo do wycofania zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych – co będzie skutkowało brakiem możliwości dalszego korzystania przez Ciebie z naszej strony i jej funkcjonalności,
  • prawo do przenoszenia danych,
  • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Szczegółową informację na temat przysługujących Tobie praw znajdziesz klikając w ten link

Jak długo będziemy przechowywać Twoje dane?

Twoje dane będziemy przechowywać przez okres niezbędny do zapewnienia prawidłowego korzystania przez Ciebie z treści i funkcjonalności na naszej stronie, a także pozwalający nam na pomiary i analizę ruchu na stronie. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając w ten link.