blog

To nie jest mój obowiązek!

Parę dni mnie nie było. Właściwie nas. Nie było nas w sensie wirtualnym, ponieważ musiałam poukładać parę spraw w sensie rzeczywistym.

Przyglądam się mojemu Asowi i zastanawiam się, jak wybrnąć z sytuacji,  w które czasem sama się pakuję, bo źle dobieram słowa. A jak sami wiecie, źle dobrane słowa skierowane do Asa, to katastrofa komunikacyjna. Jeśli dołączymy do tego bunt, który przeżywa każdy nastolatek, niezależnie od dysfunkcji czy ich braku, to mamy niezły koktajl.

Jak się odnaleźć jako rodzic w tym buncie? Jak budować autorytet w momencie, kiedy druga strona przeżywa bunt skierowany przeciwko dotychczasowym autorytetom? Jak nie wyjść z siebie i nie stanąć obok, gdy słyszę raniące mnie odzywki?

Pomyślałam, że najprościej będzie, jeśli sięgnę do siebie sprzed x lat – a niestety co nieco pamiętam 😉 To pomaga spojrzeć na świat oczami trochę innymi niż dzisiaj. Jeśli do tego założę sobie, że za każdym razem, przy każdym spięciu bedę pamiętać o szczególności mojego syna, to powinno być dobrze. Albo przynajmniej lepiej.

Z zawiłości dzisiejszego dnia wyłoniła się taka scenka. W zasadzie sam temat wyłonił się wcześniej, ale nie do końca wiedziałam, jak zareagować, więc dałam sobie czas. Aż do dzisiaj.

-Synku, posprzątaj po swoim śniadaniu – poprosiłam grzecznie mojego młodszego.

-To nie jest mój obowiązek – odparł nieco mniej grzecznie – chcę zagrać.

Złość, żal i poczucie niezrozumienia pojawiły się niemal natychmiast, więc nie mogłam się odezwać od razu.

-Daj mi chwilę – powiedziałam, żeby zyskać na czasie.

-Ale ja chcę zagrać – oznajmił po raz drugi mój syn i zaczął oddalać się w kierunku swojego pokoju. Udało mi się opanowac emocje.

-Dobrze, zagrasz, ale chciałabym coś wyjaśnić- zaczęłam – poczekaj chwilkę, bo wydaje mi się, że czegoś nie rozumiesz.

-Wszystko rozumiem – zdziwiło się moje dziecko.

-Chyba nie, bo gdybyś rozumiał, nigdy byś mi tak nie odpowiedział -odparłam, ciesząc się, że rozmawiamy spokojnie i raczej nie zanosi się na awanturę. – Taką odpowiedź tłumaczy tylko to, że nie do końca rozumiesz na czym polegają zasady współżycia społecznego. Gdybyś rozumiał i tak odpowiedział, byłoby mi bardzo smutno, ponieważ pomyślałabym, że chciałeś sprawić mi przykrość, a mam nadzieję, że tak nie jest. -Odczekałam chwilę, widząc, że Młody trochę się speszył.

-Ale o co ci chodzi?

-O to, że kiedy mówisz, że sprzątanie po sobie nie jest twoim obowiązkiem, to w domyśle jest albo moim albo twojego brata, bo nikogo innego dziś z nami nie ma, jak na przykład służącej, która by to zrobiła. Wszyscy sprzątamy, żeby się nam miło mieszkało, a nie dlatego, że to obowiązek. Obowiązek był mój, gdy miałeś 5 lat, dziś masz 14, więc umówmy się, że skoro jesteś nastolatkiem, to zachowujesz się jak nastolatek i masz prawa jak nastolatek. Chyba, że chcesz być pięcolatkiem. Dlatego idź i pozmywaj po sobie miseczkę po zupie mlecznej.

Poszedł i pozmywał.

Miseczkę. Zostawił ją w zlewie, podobnie jak brudną łyżkę oraz dwa inne kubki. Bo nie powiedziałam, że po umyciu trzeba postawić na suszarce, o łyżce nie wspomniałam, a kubki nie były jego, więc skoro mamy sprzątać po sobie, to dotyczy wszystkich.

Wyszłam jednak z tych kapci.

-No co, pozmywałem jak kazałaś – spojrzał mi prosto w oczy. Walczyłam ze złością i śmiechem jednocześnie. Spojrzałam na niego Bardzo Groźnym Wzrokiem. Opieszałym ruchem Młody postawił miseczkę na suszarce.

-Wolałbym jednak wkładać do zmywarki -oświadczył spokojnie.

-Nie ma sprawy – odrzekłam już opanowana – naczynia w zmywarce są czyste, możesz je powyciągać, powkładać do szafki. Sztućce też – powyciągać i powkładać do szuflady. A potem włożyć do niej resztę brudnych naczyń, których nie umyłeś. I będziesz mógł zagrać.

-A..- zaczął Młody

-Sam powiedziałeś, że wolisz do zmywarki. Koniec tematu. jak to zrobisz, zawołaj mnie, sprawdzę i jak będzie to zrobione starannie, wpiszę kod do komputera.

Zrobił.

Poniekąd jednak miał rację. Skoro mówię, że każdy sprząta po sobie, to skąd się wzięły te dwa kubki? ;-P

Ech, życie…

 

 

 

 

Dodaj komentarz

 

 Drogi Użytkowniku,

Prosimy o kliknięcie przycisku „zgadzam się” poniżej tego komunikatu, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych (po 25 maja 2018 r.), zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie internetowej https://asperger-wsparcie.pl/ oraz jej podstronach, a także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Partnerów, w celu zapewnienia Tobie możliwości korzystania ze wszystkich funkcjonalności.

Jeżeli nie ukończyłeś 18 roku życia, o wyrażenie zgody poproś rodzica lub opiekuna prawnego.

Wyrażenie zgody  jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać, a informację jak to zrobić znajdziesz klikając na ten link.

Twoje dane będziemy przetwarzać na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody w celu prawidłowej realizacji umowy, tj. udostępnienia Tobie treści i funkcjonalności na naszej stronie.

Wyrażenie zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych jest warunkiem korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie na naszej stronie.  Jeżeli nie wyrażasz zgody, prosimy o kliknięcie przycisku „nie zgadzam się” poniżej i opuszczenie strony.

 

Jakie dane osobowe zbieramy?

W takcie korzystania przez Ciebie z naszej strony zbieramy dane zapisywane w plikach cookies (w tym Twoja lokalizacja, nr IP, czy rodzaj urządzenia z którego korzystasz), pozwalające na analizę Twojej aktywności na stronie. Ponadto, skorzystanie z niektórych funkcjonalności może wymagać podanie przez Ciebie adresu e-mail lub imienia i nazwiska.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Grażyna Jopek z siedzibą w Oleśnicy, ul. Sikorskiego 1E/2, 56-400 Oleśnica (dalej: Usługodawca).

W jakich celach przetwarzamy Twoje dane?

Twoje dane osobowe będziemy przetwarzać w celach określonych w Polityce Prywatności, m.in. w celu:

  • dokonywania analiz i pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom, w tym poprzez narzędzia dostarczane przez Google,
  • dopasowania treści stron i ich tematyki, w tym tematyki ukazujących się materiałów do Twoich zainteresowań,
  • umożliwienia Ci wyminę informacji z innymi, zarejestrowanymi Użytkownikami, dzięki zakładce „FORUM”, dostanej pod adresem: https://asperger-wsparcie.pl/fora/

Komu możemy przekazać Twoje dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, w tym na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, np. świadczącym usługi przechowywania danych na serwerach, podwykonawcom naszych usług, Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa. Dane o Twojej aktywności na stronie mogą być również zbierane przez naszych Partnerów.

Jakie są Twoje uprawnienia?

Informujemy, że przysługują Tobie w szczególności następujące prawa:

  • prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
  • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych,
  • prawo do wycofania zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych – co będzie skutkowało brakiem możliwości dalszego korzystania przez Ciebie z naszej strony i jej funkcjonalności,
  • prawo do przenoszenia danych,
  • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Szczegółową informację na temat przysługujących Tobie praw znajdziesz klikając w ten link

Jak długo będziemy przechowywać Twoje dane?

Twoje dane będziemy przechowywać przez okres niezbędny do zapewnienia prawidłowego korzystania przez Ciebie z treści i funkcjonalności na naszej stronie, a także pozwalający nam na pomiary i analizę ruchu na stronie. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając w ten link.