blog

Kiedy organizm mówi: stop

Pisałam wcześniej o atakach paniki u Młodego. Że jest lepiej. Otóż nie jest. Ataki zaczęły powracać ze zdwojoną siłą. W ciągu dnia było całkiem dobrze, co uśpiło moją czujność. W nocy zaczęłam dostawać od niego smsy. Na początku, że coś się dzieje, ale że jeszcze nie potrzebuje fachowej pomocy. Uspokajałam go wtedy, a potem w dzień rozmawialiśmy. Próbowaliśmy szukać różnych metod na poradzenie sobie ze stresem, stosowaliśmy je, łącznie z ćwiczeniami na pobudzenie energii.

Najgorsze było to, że powód stresu był nieokreślony, po prostu za dużo zmian. Ataki paniki objawiały się kołataniem serca i niepokojem, myślami o śmierci, lęku przed nią. Biegłam w nocy do mojego syna po jego smsie, a gdy zasypiał, atak paniki dopadał mnie.

Dzień przynosił nowe rozwiązania. Próbowałam dociec, co tak naprawdę dzieje się w głowie mojego dziecka, w jego ciele.
Każdy, kto mnie zna, wie, że jestem wrogiem podawania leków „na wszelki wypadek”. Bo leków nie je się jak cukierki, a każda substancja zostawia skutki uboczne w naszym organizmie.
Kiedy jednak Młody powiedział mi, że te złe myśli owszem, odchodzą, kiedy stosuje techniki relaksacyjne, ale gdy je skończy, od razu wracają, wiedziałam, że tutaj jestem za słaba. Że sama miłość, akceptacja i zrozumienie nie wystarczą. Że potrzebujemy zewnętrznego wsparcia, bo zadziało się coś, czego nie rozumiemy. Że to jest jak grypa. Trzeba leczyć.

Plusem pandemii jest dostęp online do lekarzy i najlepszych psychologów w Polsce. Lekarz, do którego na wizytę prywatną zwykle czeka się pół roku, przyjął nas w ciągu dwóch dni. W międzyczasie wdrożone ćwiczenia zadziałały na tyle, że nie było ani jednego ataku paniki. Ale strach przed nimi pozostał. Lekarz długo rozmawiał z Młodym, zapisał mu leki, żeby zminimalizować ryzyko kolejnego ataku. Od wczoraj ruszyła też terapia online.

Czuję, że jestem strasznie zmęczona. Szok, że to spotkało mojego syna jeszcze nie minął. Drugi szok, że nie poradziłam z tym sobie w ramach wszystkich moich teorii. Ale za to poradziłam sobie inaczej. Piszę o tym, bo ta sytuacja zmieniła bardzo dużo w moim postrzeganiu. Pokazała też plusy: że te wszystkie lata przyniosły dużo dobrego. Że Młody mi ufa i nie boi się prosić o pomoc. Że wie, kiedy powinien to zrobić. Poza tym wykonał kolejny krok i odważył się skorzystać z kamery, gdzie dotąd kontakt z nim online był tylko głosowy.

Dziś nie robimy nic. Ustaliliśmy, że po prostu odpoczywamy. Możemy nie sprzątać i nie gotować. Młody ogląda seriale, pewnie potem w coś zagramy. Może pojedziemy nad jezioro, jak się nam będzie chciało. Ja czytam sobie książkę. I chociaż czuję ciągle ten ciężar na sercu, to wiem, że z każdym dniem będzie lżejszy. Że będzie dobrze.

 

Dodaj komentarz

 

 Drogi Użytkowniku,

Prosimy o kliknięcie przycisku „zgadzam się” poniżej tego komunikatu, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych (po 25 maja 2018 r.), zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie internetowej https://asperger-wsparcie.pl/ oraz jej podstronach, a także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Partnerów, w celu zapewnienia Tobie możliwości korzystania ze wszystkich funkcjonalności.

Jeżeli nie ukończyłeś 18 roku życia, o wyrażenie zgody poproś rodzica lub opiekuna prawnego.

Wyrażenie zgody  jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać, a informację jak to zrobić znajdziesz klikając na ten link.

Twoje dane będziemy przetwarzać na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody w celu prawidłowej realizacji umowy, tj. udostępnienia Tobie treści i funkcjonalności na naszej stronie.

Wyrażenie zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych jest warunkiem korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie na naszej stronie.  Jeżeli nie wyrażasz zgody, prosimy o kliknięcie przycisku „nie zgadzam się” poniżej i opuszczenie strony.

 

Jakie dane osobowe zbieramy?

W takcie korzystania przez Ciebie z naszej strony zbieramy dane zapisywane w plikach cookies (w tym Twoja lokalizacja, nr IP, czy rodzaj urządzenia z którego korzystasz), pozwalające na analizę Twojej aktywności na stronie. Ponadto, skorzystanie z niektórych funkcjonalności może wymagać podanie przez Ciebie adresu e-mail lub imienia i nazwiska.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Grażyna Jopek z siedzibą w Oleśnicy, ul. Sikorskiego 1E/2, 56-400 Oleśnica (dalej: Usługodawca).

W jakich celach przetwarzamy Twoje dane?

Twoje dane osobowe będziemy przetwarzać w celach określonych w Polityce Prywatności, m.in. w celu:

  • dokonywania analiz i pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom, w tym poprzez narzędzia dostarczane przez Google,
  • dopasowania treści stron i ich tematyki, w tym tematyki ukazujących się materiałów do Twoich zainteresowań,
  • umożliwienia Ci wyminę informacji z innymi, zarejestrowanymi Użytkownikami, dzięki zakładce „FORUM”, dostanej pod adresem: https://asperger-wsparcie.pl/fora/

Komu możemy przekazać Twoje dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, w tym na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, np. świadczącym usługi przechowywania danych na serwerach, podwykonawcom naszych usług, Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa. Dane o Twojej aktywności na stronie mogą być również zbierane przez naszych Partnerów.

Jakie są Twoje uprawnienia?

Informujemy, że przysługują Tobie w szczególności następujące prawa:

  • prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
  • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych,
  • prawo do wycofania zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych – co będzie skutkowało brakiem możliwości dalszego korzystania przez Ciebie z naszej strony i jej funkcjonalności,
  • prawo do przenoszenia danych,
  • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Szczegółową informację na temat przysługujących Tobie praw znajdziesz klikając w ten link

Jak długo będziemy przechowywać Twoje dane?

Twoje dane będziemy przechowywać przez okres niezbędny do zapewnienia prawidłowego korzystania przez Ciebie z treści i funkcjonalności na naszej stronie, a także pozwalający nam na pomiary i analizę ruchu na stronie. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając w ten link.