blog

Zasady a zgniłe jajo

Korzystając z okazji, że nie ma dzieci, wyjechałam na tydzień z moim mężem. On do pracy, ja niekoniecznie:). Lubię takie wyjazdy, chociaż nieczęsto mają miejsce. Zwykle czas w drodze wypełnia nam rozmowa od dzieciach. Układanie planów wychowawczych, roztrząsanie dotychczasowych porażek. Zawsze to coś daje.  Do tej pory ustaliliśmy kilka podstawowych zasad działania:

 1. Spokój i opanowanie gwarancją sukcesu, czyli dobrej komunikacji i zdrowej atmosfery.
 2. Kiedy nerwy wezmą górę wróć po opanowaniu emocji i wytłumacz swoje zachowanie. Jeśli trzeba, przeproś.
 3. Druga strona zawsze ma prawo do swojego zdania.
 4. Swoją rację forsuj nie na siłę ale za pomocą mocnych, racjonalnych argumentów.
 5. Wyznajemy zasadę: jeśli chcesz, żeby ktoś szanował twoje zdanie, szanuj również zdanie tego kogoś. Nawet, jeśli jest inne.
 6. Pamiętaj, że jesteś wśród osób, które cię kochają i nikt nie chce cię skrzywdzić.
 7. Każdy ma prawo mieć lepszy i gorszy dzień.
 8. Masz prawo do złości, ale nie masz prawa do obrażania innych.

Wbrew temu, co się wydaje, to wcale nie są proste zasady. W szczególności, gdy emocje parują uszami, a na usta cisną się słowa, których na codzień wcale sie nie używa.

Ostatnio niezbyt ładnie odezwałam się do mojego Asa, który nie chciał się po dobroci wynieść z mojej sypialni (a chciałam iść spać).

-Wynocha!!!- wrzasnęłam po 50 prośbach – do jasnej Anielki!!!!

-Musisz się tak od razu wydzierać? – obraziło sie moje dziecię – może trochę grzeczniej byś się do mnie odzywała, co? -powiedział na odchodne powolnie płynąc przez mój pokój. Po chwili usłyszałam tylko trzaśnięcie drzwiami od jego pokoju.

K popatrzył na mnie z ciekawością, co też wyczyta z moich oczu.

– Nie patrz tak na mnie – powiedziałam szybko – na razie tylko zobaczysz błyskawice i parę z nozdrzy i uszu. NIC nie mów. Słyszałam, jak się odezwałam – dodałam po cichu. K przytulił mnie mocno.

-Lepiej Ci?

-Nie – rzekłam zgodnie z prawdą i wygramoliłam się z łóżka.

Weszłam po cichu do pokoju Asa. Leżał na brzuchu z głową schowaną w poduszce. Złość unosiła się w powietrzu jak stęchlizna. Usiadłam na brzegu sofy i pogłaskałam go po głowie.

-Masz rację, mogłam grzeczniej się odezwać – powiedziałam cicho. Nawet się nie poruszył. – A już na pewno nie powinnam powiedzieć do ciebie „wynocha”- kontynuuję – ale wytłumacz mi, dlaczego nie zareagowałeś na moje grzeczne prośby, tylko dopiero jak się wściekłam?

Cisza.

– Kocham cię i gdyby mi nie zależało na tobie i żebyśmy mieli fajną atmosferę w domu, to w ogóle bym tu nie przyszła, tylko też bym się obraziła. A to wcale nie jest fajne, prawda? – zapytałam licząc na jego zdrowy rozsądek.

-Chciałem dokończyć oglądanie filmu! – odezwał się w końcu, co prawda z wyrzutem – mówiłem ci!!!

-No dobrze, rozumiem, ale ja jutro idę do pracy, a film przecież możemy nagrać i właśnie ci się nagrywa. Czy gdybym chciała dla ciebie źle, to nagrywałabym ten film?

-Nie

-No właśnie. Nie chcę, żebyśmy kończyli dzień pokłóceni przez jakiś film, ok?

-Ok

-Popatrzysz na mnie na zgodę? Chcę widzieć w twoich oczach, że złość wyparowała.

Podnosi głowę, przez ułamek sekundy patrzy mi w oczy i szybko opuszcza głowę z powrotem. Dla niego to i tak dużo, dla mnie wystarczy.

-Zgoda? – pytam, całując go w czoło

-Zgoda – słyszę odpowiedź i cieszę się, bo zwykle odpowiedzi nie ma, nawet gdy złość odtaja.

Kiedyś ktoś użył określenia „traktować kogoś jak zgniłe jajo” – tu bardzo to pasuje. Czasem jednak trzeba podchodzić ostrożnie, bo jeśli zaniebamy kiełkującą złość u nastolatka, na dobrym gruncie rozrośnie się do buntu, który bardzo ciężko będzie stłumić, jeśli wyłoni się w oparciu o złość, poczucie niezrozumienia, samotności i agresję. Wtedy będziemy mieć jak w banku, że nasze dziecię poszuka sobie towarzystwa, które je zaakceptuje, albo zrobi rzeczy dla poczucia akceptacji, których byśmy się nigdy nie spodziewali.

I nie chodzi o to, żeby przyznać rację jednej ze stron. Wcale nie o to chodzi, bo każda ze stron miała swoją rację – tylko znaleźć przestrzeń, żeby obie racje mogły ze sobą współistnieć.

Wyszłam cicho z jego pokoju i wpadłam na Starszaka.

-Znowu awanturka? – uśmiechnął się do mnie i mnie przytulił. „Mnie przytulił” to dobre określenie, bo jest ode mnie wyższy i proporcje nieco się odwróciły.

-Dajemy radę – opowiedziałam mu z uśmiechem – i coraz lepiej nam idzie. Konflikt zażegnany. – pocałowałam go w policzek i wróciłam do sypialni.

Tym razem przytulił mnie K.

Dodaj komentarz

 

 Drogi Użytkowniku,

Prosimy o kliknięcie przycisku „zgadzam się” poniżej tego komunikatu, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych (po 25 maja 2018 r.), zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie internetowej https://asperger-wsparcie.pl/ oraz jej podstronach, a także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Partnerów, w celu zapewnienia Tobie możliwości korzystania ze wszystkich funkcjonalności.

Jeżeli nie ukończyłeś 18 roku życia, o wyrażenie zgody poproś rodzica lub opiekuna prawnego.

Wyrażenie zgody  jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać, a informację jak to zrobić znajdziesz klikając na ten link.

Twoje dane będziemy przetwarzać na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody w celu prawidłowej realizacji umowy, tj. udostępnienia Tobie treści i funkcjonalności na naszej stronie.

Wyrażenie zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych jest warunkiem korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie na naszej stronie.  Jeżeli nie wyrażasz zgody, prosimy o kliknięcie przycisku „nie zgadzam się” poniżej i opuszczenie strony.

 

Jakie dane osobowe zbieramy?

W takcie korzystania przez Ciebie z naszej strony zbieramy dane zapisywane w plikach cookies (w tym Twoja lokalizacja, nr IP, czy rodzaj urządzenia z którego korzystasz), pozwalające na analizę Twojej aktywności na stronie. Ponadto, skorzystanie z niektórych funkcjonalności może wymagać podanie przez Ciebie adresu e-mail lub imienia i nazwiska.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Grażyna Jopek z siedzibą w Oleśnicy, ul. Sikorskiego 1E/2, 56-400 Oleśnica (dalej: Usługodawca).

W jakich celach przetwarzamy Twoje dane?

Twoje dane osobowe będziemy przetwarzać w celach określonych w Polityce Prywatności, m.in. w celu:

 • dokonywania analiz i pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom, w tym poprzez narzędzia dostarczane przez Google,
 • dopasowania treści stron i ich tematyki, w tym tematyki ukazujących się materiałów do Twoich zainteresowań,
 • umożliwienia Ci wyminę informacji z innymi, zarejestrowanymi Użytkownikami, dzięki zakładce „FORUM”, dostanej pod adresem: https://asperger-wsparcie.pl/fora/

Komu możemy przekazać Twoje dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, w tym na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, np. świadczącym usługi przechowywania danych na serwerach, podwykonawcom naszych usług, Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa. Dane o Twojej aktywności na stronie mogą być również zbierane przez naszych Partnerów.

Jakie są Twoje uprawnienia?

Informujemy, że przysługują Tobie w szczególności następujące prawa:

 • prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
 • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych,
 • prawo do wycofania zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych – co będzie skutkowało brakiem możliwości dalszego korzystania przez Ciebie z naszej strony i jej funkcjonalności,
 • prawo do przenoszenia danych,
 • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Szczegółową informację na temat przysługujących Tobie praw znajdziesz klikając w ten link

Jak długo będziemy przechowywać Twoje dane?

Twoje dane będziemy przechowywać przez okres niezbędny do zapewnienia prawidłowego korzystania przez Ciebie z treści i funkcjonalności na naszej stronie, a także pozwalający nam na pomiary i analizę ruchu na stronie. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając w ten link.