blog

Przełamywanie fobii

Sierpień jest u nas miesiącem szczególnym – po radosnym lipcu, gdzie dowiedzieliśmy się, że Młody dostał się do wymarzonej szkoły, nadszedł czas przygotowania do zmiany.

Z przykrością uzmysłowiłam sobie, że wcale nie mam mniej obiekcji w głowie, niż mój syn. To skoro ja się boję o niego, to co dopiero on czuje? Na szczęście jakiś geniusz wymyślił aplikację eLO, gdzie członkowie nowej klasy mojego syna mogli poznać się na jej czacie, co dla mojego Asa okazało się strzałem w dziesiątkę. Najpierw dużo ze sobą rozmawiali, poznawali się pod kątem zainteresowań. Ostatnio umówili się na spotkanie w realu.

Kiedy Młody mi o tym powiedział, wiedziałam, ze to dla niego przełom. Dużo rozmawiamy, oswajamy lęki, nie wymuszam nic na nim, ale wiem też, czego nie jest w stanie na tą chwilę przeskoczyć. Do tej pory nigdy sam nie kupił sobie nic, nawet loda, nie wychodził sam „na miasto”, nie ma przyjaciół, którzy go będą gdzieś wyciągać z domu w wakacje, albo do których jego by ciągnęło. Z tego też powodu nie zna za dobrze swojego miasta, coś kojarzy, bo jeździ/chodzi z nami, ale nie czuje się pewnie.

Spotkanie miało być w sobotę o 15:oo. Dzień wcześniej poprosił mnie, bym poszła z nim na miejsce spotkania, żeby mógł sprawdzić, ile czasu potrzebuje na dojście, żeby się nie zgubić, co mu powie nawigacja i czy będzie umiał ją odczytać. Chciał też poćwiczyć przechodzenie na pasach – bardzo się tego zawsze boi. Cały wieczór ćwiczył prostowanie pleców i zastanawiał się, co zrobić z rękami. Patrzyłam na niego i pękałam z dumy, że się na to zdobył. Nie chciał, żebym z nim poszła, a ja bardzo nie chciałam, żeby chciał:)

Gdy nadszedł czas spotkania Młody nie dość, że pokonał całą trasę sam, odnalazł się z ludźmi, których nigdy wcześniej nie widział, to jeszcze po raz pierwszy w życiu zamówił sobie sam lody w kawiarni i przesiedział tam z klasą prawie 3h, po czym sam wrócił. To był jeden z najszczęśliwszych dni w moim życiu, ponieważ zobaczyłam, że uwierzył w siebie.

Wczoraj rozmawialiśmy jeszcze o tym, bo często analizujemy różne sytuacje. Zapytałam go, co poczuł po tym całym wydarzeniu, bo ja poczułam ogromna radość i dumę i zastanawiałam się, czy on poczuł ulgę. Odpowiedź mnie zaskoczyła, ale po przemyśleniu stwierdziłam, że nie mogła być inna.

– Nie poczułem ulgi mamo, bo strasznie dużo mnie to kosztowało i pewnie za każdym razem będzie kosztować, ale nie miałem wyjścia. Jestem jednak dumny, że zdołałem pokonać sam siebie.

No właśnie. Przecież to jedno zdarzenie go nie zmieniło. To było tylko nagięcie się do konkretnego wymogu. Bardzo kosztowne emocjonalnie. Wiem jednak, że być poprzez to, że już ma pierwszy raz za sobą, to za każdym razem takie nagięcie będzie kosztowało mniej energii. Wiem też, że poradzi sobie w życiu, bo wie co robić, kiedy nie ma wyjścia.

Mówię mu, że jestem z niego dumna, że pokonuje własne bariery, ale że nie musi się przy tym zmieniać, czy siebie wyrzekać. Być może, gdy już oswoi sobie ten lęk, to działanie stanie się już rutyną i czymś normalnym.

Wczoraj sam sobie zamówił w restauracji danie. Zwykle ja to robiłam, albo zamawiał mówiąc do mnie a nie do kelnera. Tym razem zrobił to zupełnie świadomie. Uśmiecham się, kiedy to piszę, bo to znaczy, że jednak mu się spodobało i nie przestanie próbować. Czyli, że do nas świat należy. I że na rozpoczęcie roku pójdzie sam.

Nie piszę dużo o starszym synu, ale w międzyczasie on niepostrzeżenie i bez niczyjej pomocy dorósł i rozwinął skrzydła. Jest świetnym wsparciem dla Młodego. Mądrym i kochającym. Mam ogromne szczęście, że ich mam i niezmiernie mnie ten świat moich dzieci fascynuje. Jestem szczęściarą.

Dodaj komentarz

 

 Drogi Użytkowniku,

Prosimy o kliknięcie przycisku „zgadzam się” poniżej tego komunikatu, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych (po 25 maja 2018 r.), zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie internetowej https://asperger-wsparcie.pl/ oraz jej podstronach, a także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Partnerów, w celu zapewnienia Tobie możliwości korzystania ze wszystkich funkcjonalności.

Jeżeli nie ukończyłeś 18 roku życia, o wyrażenie zgody poproś rodzica lub opiekuna prawnego.

Wyrażenie zgody  jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać, a informację jak to zrobić znajdziesz klikając na ten link.

Twoje dane będziemy przetwarzać na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody w celu prawidłowej realizacji umowy, tj. udostępnienia Tobie treści i funkcjonalności na naszej stronie.

Wyrażenie zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych jest warunkiem korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie na naszej stronie.  Jeżeli nie wyrażasz zgody, prosimy o kliknięcie przycisku „nie zgadzam się” poniżej i opuszczenie strony.

 

Jakie dane osobowe zbieramy?

W takcie korzystania przez Ciebie z naszej strony zbieramy dane zapisywane w plikach cookies (w tym Twoja lokalizacja, nr IP, czy rodzaj urządzenia z którego korzystasz), pozwalające na analizę Twojej aktywności na stronie. Ponadto, skorzystanie z niektórych funkcjonalności może wymagać podanie przez Ciebie adresu e-mail lub imienia i nazwiska.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Grażyna Jopek z siedzibą w Oleśnicy, ul. Sikorskiego 1E/2, 56-400 Oleśnica (dalej: Usługodawca).

W jakich celach przetwarzamy Twoje dane?

Twoje dane osobowe będziemy przetwarzać w celach określonych w Polityce Prywatności, m.in. w celu:

  • dokonywania analiz i pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom, w tym poprzez narzędzia dostarczane przez Google,
  • dopasowania treści stron i ich tematyki, w tym tematyki ukazujących się materiałów do Twoich zainteresowań,
  • umożliwienia Ci wyminę informacji z innymi, zarejestrowanymi Użytkownikami, dzięki zakładce „FORUM”, dostanej pod adresem: https://asperger-wsparcie.pl/fora/

Komu możemy przekazać Twoje dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, w tym na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, np. świadczącym usługi przechowywania danych na serwerach, podwykonawcom naszych usług, Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa. Dane o Twojej aktywności na stronie mogą być również zbierane przez naszych Partnerów.

Jakie są Twoje uprawnienia?

Informujemy, że przysługują Tobie w szczególności następujące prawa:

  • prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
  • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych,
  • prawo do wycofania zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych – co będzie skutkowało brakiem możliwości dalszego korzystania przez Ciebie z naszej strony i jej funkcjonalności,
  • prawo do przenoszenia danych,
  • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Szczegółową informację na temat przysługujących Tobie praw znajdziesz klikając w ten link

Jak długo będziemy przechowywać Twoje dane?

Twoje dane będziemy przechowywać przez okres niezbędny do zapewnienia prawidłowego korzystania przez Ciebie z treści i funkcjonalności na naszej stronie, a także pozwalający nam na pomiary i analizę ruchu na stronie. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając w ten link.